„Rám könyv rég nem volt ilyen hatással” – szokták mondani a hallgatók a coachképzés alatt, amikor belemélyednek Eric Berne: Emberi játszmák című művébe, és szembesülnek azzal, hogy kritikus szülő énjük és lázadó gyermek énjük vív végtelen energiát emésztő csatát olykor egy-egy olyan helyzetben, amikor felnőttként józan paraszti ésszel egy verbális csettintéssel megoldhatnának egy válságos szituációt.
Vasárnap az egyik legnagyobb könyváruház polcai előtt nézegetve a fényesbetűs könnyed nyári olvasmányokat, böngészve az ilyen-olyan „ezt vigye magával nyaralásra olvasni” listákat, ihletet kaptam arra, hogy összegyűjtsem azokat a szépirodalmi műveket, amelyek alapjaiban változtatták meg az emberi működésről alkotott elképzeléseimet és súlyos gyorsérési folyamatokat idéztek elő zsenge és később kevésbé zsenge elmémben/lelkemben.
Vigyázat! Szubjektív válogatás következik, a rózsaszín listákat borvörösre és püspöklilára színezzük. A listát bővíteni ér!
TOP 10 emberismereti szépirodalmi ajánló következik, vegyesen kortárs és klasszikus szerzőkkel, magyar és nemzetközi írókkal.
- Oscar Wilde: Dorian Gray arcképe
- William Golding: A Legyek Ura
- Elfriede Jelinek: A zongoratanárnő
- Gerlóczy Márton: A csemegepultos naplója
- Thomas Mann: A varázshegy
- Dragomán György: A fehér király
- Sofi Oksanen: Sztálin tehenei
- Ember Mária: Hajtűkanyar
- Herman Koch: A vacsora
- Szabó Magda bármelyik műve (Az őz, Katalin utca, Az ajtó……)
(Illusztráció: Pawel Kuczynski)